neděle 15. března 2020

Jasný hlas pro tento čas aneb konec pohádky o západních politických vůdcích

Alexandr Vondra říká jasně
Žili byli tři západní političtí vůdci, kteří odmítali drastickou restrikci pohybu lidí. Donald Trump, Angela Merkelová a Boris Johnson. První intuitivně problém zlehčoval, až zjistil, že ho to může stát prohru ve volbách. Tak otočil.


Druhá ještě před pár dny temně věštila, že ve výsledku se nakazí 60-70% Němců, aniž by to vysvětlila. Teď pod tlakem zemských vlád a chaosu v supermarketech couvá taky. Ten třetí, Boris, svůj postoj opřel o autoritu. Sir Patrick Vallance je hlavním vědeckým poradcem vlády. Vallance vychází z teorie o tzv. hromadné imunitě, což znamená, že když se cca 60-70% lidí virem nakazí, získá na něj imunitu. Tím se výrazně sníží riziko dalších přenosů. Stačí ochránit jen nejvíce zranitelné lidi. Konkrétně izolovat seniory. Právě tím směrem míří opatření Londýna. Ještě uvidíme, zda mu odvaha vydrží.
Asijské země, poučené smrtícím SARS a MERS, se vydaly jinou cestou. Restrikcí zastavily šíření viru. Čína, kde bylo ohnisko, zvolila restrikce silnější, Korea, Singapur a Tchaj-wan menší, ale princip je stejný. Není to řešení napořád. Může přijít další pacient 0 s řetězovou reakcí. Ale je to nakoupení času, než bude vakcína. Společnost Gilead a další na ni pracují.
Jiné evropské země jdou taky cestou restrikcí, ale pozdě. Itálie, Španělsko, Francie. Prý se hraje o to, kdo z krize vyjde jako vítěz. Západ nebo Východ? Nejde tu o ideje, ale o organizaci moci a využití technologií. Východ má navrch. I kvůli tomu, že díky konfuciánské tradici jsou tam společnosti disciplinovanější než individualizovaný a atomizovaný Západ. Těží z bonusu zodpovědně „stádního“ chování.
Nechci to předjímat. Ale Východ jako deux ex machina Západ „zachrání“. Itálii už posílá dodávky zdravotnického materiálu Čína.

A co Česko? My jsme sice restrikci udělali díky Romanu Prymulovi včas. Jenže kvůli manažerskému selhání vlády může být nákup času k ničemu. Babiš se utopí v mikro-řízení a po zásluze padne. Mezitím prezident bude na Ruzyni vítat čínská letadla, která nám s respirátory a ventilátory vytrhnou trn z paty. Anebo je předběhne Korea? Či dokonce Tchaj-wan?

           Alexandr Vondra
https://echo24.cz/a/SvTAf/alexandr-vondra-koronavirus-a-pohadka-o-zapadnich-politickych-vudcich

PS.: Andrej Babiš v neděli dopoledne na stanici Prima připustil, že Česko převede do praxe systém ochrany před koronavirem podle Tchaj-wanu. (lan)

1 komentář:

  1. Už se děkovalo Číně, Zemanovi, Tvrdíkovi, ale aspoň na okraj by někdo mohl zmínit, proč jsme vůbec mohli pro dovoz koupeného materiálu z Číny použít obří letadlo Ruslan. Ta letadla mají Rusové a Ukrajinci a Rusové je státům NATO nechtějí pronajímat. Aliance má ale smlouvu s Ukrajinci a my jsme to už několikrát využili. Taky tentokrát. Tak věřme, že tento obří Antonov s očekávaným nákladem zítra v Pardubicích přistane.

    OdpovědětVymazat