Jevišovka v Zámlýní. V pozadí velmi diskutabilní a dnes hojně diskutovaná památka u mlýna. Přežije rok 2015? |
Můj dlouholetý spolupracovník (a není to tentokrát odborník na slovo vzatý Ivan H., toho bych požádal, aby moje akademická sdělení doplnil o praktické zkušenosti) se na mě obrátil právě s tímto dotazem, a tak jsem se trošku "proskočil" informačními zdroji a něco zde načerpal.
Takže nejdříve Evropsky významné lokality v Božicích a Českých Křídlovicích: 1) Jevišovka, 2) Mokřady, 3) Božické rybníky.
Nyní jednotlivě k uvedeným lokalitám:
1) Jevišovka
Asi nejznámější evropsky významná lokalita na katastru Českých Křídlovic a Božic je "povodí řeky Jevišovky". Díky železnici (jak píše jinde Ivan pomalu ale jistě "umírající" na naprostý nezájem státu o rozvoj železniční dopravy!) a řece Jevišovce, jsou Božice známy i tam, kde by jinak o Božicích nevěděl nikdo nic.
Celá evropsky významná lokalita Jevišovka se rozkládá na 20 ha následujících katastrálních území: Borotice nad Jevišovkou, Božice, České Křídlovice, Hrušovany nad Jevišovkou, Jevišovka, Lechovice, Práče, Prosiměřice, Stošíkovice na Louce, Šanov nad Jevišovkou a Žerotice.
Tato lokalita je charakterizována jako území, kde nacházíme "nížinné až horské vodní toky s vegetací svazů Ranunculion fluitantis a Callitricho-Batrachion a nejcennější je zde výskyt druhu sekavec (Cobitis taenia).Že nevíte, kdo nebo co to je? Na webu jsem se poučil, že se jedná o rybu, která se jmenuje sekavec písečný. Je zde však nějaký rozpor či nepřesnost, protože se v literatuře dále uvádí, že "na našem území není sekavec písečný (Cobitis taenia) fyzicky přítomen, jak bylo dříve v literatuře běžně uváděno, ale vyskytuje se zde jemu podobný sekavec podunajský (Cobitis elongatoides). Tak jak to teda je v té naší "evropsky významné lokalitě"? A sekavce jen tak neuvidíte, žije totiž prakticky celý svůj život na dně řeky.
2) Mokřady (u Božic, pod Božicemi, Božické mokřady ...)
Božické mokřady, to je naše radost a pýcha! Hektary ploch s tůňkami, bažinami, palaším, labutěmi, remízky a plejádou vzácných druhů živočichů, na něž se chodí studijně dívat žáci základních i středních škol, ekologové i turisté. Jenom škoda, že zde nikde neexistuje nějaké místo - nejlépe budova - kde by byly shromážděny dokumentační materiály, mohlo se zde zájemcům něco z vzácností a cenností božické přírody promítnout a kde by byly nabídnuty příslušné propagační materiály.
Už se k tomu v diskuzi k jiným článkům vyjádřilo několik čtenářů, ale chce to ještě jasné stanovisko těch odpovědných, jinak tady můžeme plkat a mlátit prázdnou slámu do aleluja! Což? A co je v božických nejcennějšího? Jak jistě víte, je to evropsky významná lokalita kuňky ohnivé!
2) Božické rybníky
Evropsky významná lokalita Božické
rybníky byla do evropského seznamu zařazena jako území s výskytem druhu
vrkoče bažinného (Vertigo moulinsiana)
a stanoviště 91E0 - Smíšené jasanovo-olšové lužní lesy temperátní a boreální
Evropy (Alno-Padion, Alnion incanae,
Salicion albae).
Mimoto je v navržené přírodní
památce dokumentován výskyt zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů.
Celkový charakter a druhová
bohatost území bezesporu opodstatňují potřebu jeho zvláštní ochrany. Lokalitu
lze označit za přírodní útvar menší rozlohy a naleziště ohrožených druhů ve
fragmentech ekosystému s regionálním ekologickým, vědeckým a estetickým
významem, které vedle přírody formoval svou činností člověk. (Toto stanovisko vydal KRAJSKÝ ÚŘAD JIHOMORAVSKÉHO KRAJE
Odbor životního prostředí
Žerotínovo náměstí 3/5, 601 82 Brno dne 3.7.2013).Nejvýznamnější součástí této lokality je Přírodní památka Protržený rybník.
Bohužel nevím nic o jiných součástech lokality "Božické rybníky", ani nevím, proč se tato lokalita jmenuje "Božické rybníky. Leda by do toho počítali i Závlahovou nádrž (dnes Rybolov Božice, porybný Jaroslav Kapaňa st.) a Božický rybník, na němž hospodaří Rybářský spolek Božice (předseda Ing. Bořivoj Čada). Prostě tak trochu zašmodrchané a hlavně tak nějak nejasné. Zvláště Smíšené jasanovo-olšové lužní lesy temperátní a boreální Evropy nás docela zajímají! Nebo je vám jedno, v jakém přírodním prostředí žijeme?
Ladislav Nevrkla
U Jevišovky v božickém Zámlýní. V pozadí symbol dnešní civilizace - nefunkční vodojem, který nikomu nepatří! Tak tam stojí. V sousedství evropsky významné lokality. celkem dobrý, ne? |
Sekovec písečný bloudící na dně Jevišovky. Teda spíš tam nebloudí, protože prý u nás nežije. Ale je zde aspoň chráněný! |
Kuňka ohnivá (obecná). Prý jich dramaticky ubývá. Je pravdou, že žabí koncerty na "Jevce" už nejsou to, co bývaly! |
Sekavec písečný u nás nežije je to ryba zastoupená víceméně na západ.U nás žije sekavec podunajský a dál na východ.I když je pravda že se našli u sekavce podunajského jedinci s genetikou sekavce písečného.SA
OdpovědětVymazat