Karel Papoušek miloval nade vše divadlo ... |
Mezi tehdejšími občany jsou uvedena následující jména:
Jakub Čech bydlel v Božicích. Byl dvakrát vězněn za sabotážní činnost, poprvé v r. 1941 a poté od r. 1942 do 14.4.1945, kdy byl americkou armádou osvobozen koncentrační tábor Halberstadt-Zwiebwrge, kde byl vězněn.
Jakub Vrbka bydlel v Božicích (dnes myslivecká klubovna) a byl zatčen v souvislosti s atentátem na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha. Od 8.7.1942 do 19.9.1942 byl vězněn v Terezíně.
František Koníček bydlel v Českých Křídlovicích a od 21.11.1939 do 21.9.1942 byl vězněn pro velezradu. Více ke jmenovanému zatím nemám, ani nevím, jak dlouho v Křídlovicích bydlel. Zkusíme pamětníky.
Karel Macháč z Božic byl v roce 1940 a pak 1941 zatčen německou pohraniční policií a vězněn v Uherském Hradišti za převádění osob přes hranici z protektorátu Čechy a Morava na Slovensko.
Vincenc Klapil žijící v Božicích byl uvězněn v roce 1945 jako uprchlík z práce na výrobě tajné německé zbraně V-1 (Fau Eins) v Brně na Cejlu.
Karel Papoušek, učitel v Českých Křídlovicích a Božicích byl zapojen do činnosti nejvýznamnější odbojové organizace Obrany národa na Moravskobudějovicku. Byl zatčen v r. 1941 a až do konce války vězněn. Členem této organizace na Moravskobudějovicku byl i můj děda, který byl zatčen a vězněn ve stejné době. Byla to tenkrát velká razie gestapa, kterému se dostaly do rukou dokumenty Obrany národa. Ta byla organizována vojensky, v jejím čele stáli bývalí důstojnící čs. armády.
V roce 1947 se do Božic přistěhoval Antonín Daněk, člen 1. čs. partyzánské brigády Jana Žižky na Valašsku (vedené legendárním svérázným a tvrdým Rusem-Baškircem Dajanem B. Murzinem). O Antonínu Daňkovi jsem již na tomto blogu dostatečně informoval. Byl to jediný božický občan, který proti okupantům a nepřátelům bojoval se zbraní v ruce.
Pokud zjistím nějaké další podrobnosti, bude o nich informovat. Každopádně je to další důvod k tomu, abychom v Božicích každou příští pietní vzpomínku na odboj a konec druhé světové války pojali výrazně jinak, než jak se tomu děje v současné době.
Určitě budu navrhovat, aby měl pamětní desku nejen Antonín Daněk, ale i významný božický občan Karel Papoušek a také Jakub Čech, o němž sice nevím skoro vůbec nic, ale považuji za svou povinnost toho o něm zjistit co nejvíc.
V případě Karla Papouška jsem přesvědčen, že by měl být navíc jmenován i čestným občanem obce Božice. Tento návrh pošlu k projednání radě obce Božice. Po roce 1945 jmenovaly Božice čestným občanem pouze jediného člověka: Klementa Gottwalda. Asi proto, že to byl nevlastní bratr božického občana Čeňka Školaře! Jinak si to neumím vysvětlit.
Věřím, že jsme již dostatečně dospělá obec, která si svých slavných rodáků a občanů váží a nemá nasazené jenom černobílé brýle. Jestli si někdo zaslouží uznání, má je mít i kdyby mně byl tisíckrát nesympatický a měl bych k němu tisíc a jednu výhradu. Politika by se pak do takového uznání neměla už vůbec tahat. To považuji přímo za odpudivé!!!
Ladislav Nevrkla
Podporuji návrh, aby by jmenován čestným občanem obce Božice pan Karel Papoušek. Byl to i vynikající učitel po všech stránkách, kterého jsem zažil co by žák základní školy. JB
OdpovědětVymazat