Tak takhle to vypadalo ve Znojmě za časů císaře Františka Josefa |
Odtud jsem taky pořídil doklad toho, že tomu tak skutečně bylo. Více než stominutový program byl tak zajímavě podán, že se nám ani po skončení nechtělo zvedat. A to měl pro nás Jiří Kacetl ještě lákadlo položené na svém stolku. Šlo o vlastoruční podpis císaře Františka Josefa I. do znojemské městské kroniky.
Éra tohoto předposledního rakousko-uherského panovníka bývala tradičně odbývána souslovím "starej Procházka". Jenže císař František Josef I. nebyl vždycky starý a špatně chodící opírající se při chůzi o hůl, nahrbený dopředu a maje hlavu nakloněnou na stranu. Byl taky mladý švihák, rád chodící ve vojenské uniformě. A v roce 1866 taky na tři dny navštívil Znojmo! Podporoval hospodářský růst svých zemí, stavební ruch a školství. Ve Znojmě v éře vlády císaře vzniklo tolik škol, že se tomu nechce ani věřit. A to byla postavená i nová česká škola obecná, v roce 1910 rozšířená o českou měšťanku. Znojmo se rozrůstalo a krásnělo. Samotný František Josef I. podpořil vybudování železničního spojení, sám při pozdějších průjezdech z Vídně do Prahy vystoupil na novém znojemském nádraží (zničeném na konci války ruskými bombardéry) a půlhodinky debatoval z představiteli Znojma nebo si 15 minut prohlížel Znojmo z nového viaduktu postaveném přes Gránice. Vlak prostě na mostě zastavil a císař pán se kochal .... Všechno, co je ve Znojmě stavebně krásného se téměř ze tří čtvrtin (můj skromný odhad) pojí s jeho érou. Vůbec ty poslední stavby na dnešním náměstí Republiky (tehdy Salisově náměstí) stojí za to: budova dnešní ZŠ nám. Republiky, budova znojemského Jihomoravského divadla, Svobodovy domy a především budova krajského soudu a věznice!
Jedno však Znojmě nikdy nemělo: Ve Znojmě nebyl nikdy odhalen pomník Františka Josefa I.!!! Takovou poctou císaři se však mohou pochlubit dvě obce jihu Znojemska -bývalé centrum soudního okresu jaroslavického Jaroslavice a jedna z obcí tohoto soudního okresu České Křídlovice. V Jaroslavicích byla socha odhalena v roce 1910, v Českých Křídlovicích nevíme, předpokládám, že to bylo též buď v roce 1910 nebo 1911. Někdy na počátku 20. let byly tyto pomníky odstraněny. Kde skončil ten křídlovický/božický, nikdo neví.
Brzy si budeme připomínat 100 let od obnovení naší státnosti. Sebevědomí státu se pozná taky podle toho, jak se dokáže postavit k vlastním dějinám. Jak zaznělo na přednášce dr. Kacetla, doufejme, že nastává doba, kdy budou historické události pojmenovány tak, jak si zaslouží. Doba, kdy byl v celé monarchii císařem František Josef I., znamenala i pro město Znojmo i znojemský venkov velký pokrok a rozvoj. A jako taková by měla být nejen hodnocena, ale i pojmenována. Bez předsudků.
(lan)
Jiří Kacetl se znalostí věci komentuje promítaný "slajd" |
Takhle skončí každý vládce, který rád spíná ruce ... Panebože promiň a odpusť nám naše viny ... |
Posluchači odměnili přednášejícího potleskem. Nechyběly mezi nimi ani známé tváře regionální historie (muž uprostřed a žena úplně vpravo) |
A takhle třeba by to jednou mohlo vypadat v Božicích. Původně stála tato socha asi o 100 m níže ... To by byla turistická bomba!!! |
Žádné komentáře:
Okomentovat