Každoročně se na Božickém koštu těším nejen na kvalitní ochutnávku vystavených vín, ale taky na tištěný katalog, který je podrobným průvodcem každého účastníka koštu. Letos mě zaujala čerstvá novinka z historie Božic, kterou do katalogu přispěly dvě mladé božické badatelky a odborné pracovnice Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, Mgr. Martina Kvardová a Mgr. Eliška Leisserová.
Martina, která je vyhlášenou odbornicí na čtení starých tisků a písem a mj. odhalila nepřesné datování křídlovického sloupu Nejsvětější Trojice, a umí číst staré německé písmo zvané kurent, se může směle pustit do čtení a poté překladu staré božické kuchařské knihy, která byla sepsaná možná až někde v polovině 19. století, tj. třeba někde kolem roku 1880.
Společně s Eliškou připravila do letošního katalogu XVI. Božického koštu velmi zajímavý příspěvek, který si dovolím zde přetisknout. Věřím, že časem budeme seznámeni i s dalšími typickými starobožickými kuchařskými recepty a hlavně že si je i vyzkoušíme, abychom věděli, co se v Božicích před 150 lety jedlo, popř. pilo. Víno už se zde tenkrát též pěstovalo, prodávalo, vyrábělo a pilo. Je známá zmínka o tradičních podzimních vinařských trzích na návsi v Českých Křídlovicích pod kostelem. Doklad je tuším právě k roku 1880. Dnes to zde opět ožívá a možná by si tady občané Českých Křídlovic mohli nějakou akci připravit, aby slávu své návsi připomněli.
Martina Kvardová a Eliška Leisserová v katalogu píší:
Z historie božické gastronomie
Nedávno byla v rajhradském diecézním archivu objevena jedna stará kuchařská kniha z Božic. Přesná datace není známá, ale lze ji odhadnout až do druhé poloviny 19. stol. Obsahuje přes dvě stě receptů psaných německým kurentem. Jdou zde jak polévky, pokrmy z masa a ryb. Na závěr nechybí moučníky, či jiné sladkosti.
V kuchařce je uvedena třeba račí polévka, nechybí pokrmy známé i dnes, např. španělský ptáček nebo kohout na víně. Mírné žděšení může vyvolat recept s názvem holubi v krvi či smažená žabí játra. Nabídnutý recept se určitě dá vyzkoušet v praxi a má název Hovězí pečeně na víně.
Připravil -lan- s použitím textu Martiny Kvardové a Elišky Leisserové
Žádné komentáře:
Okomentovat