Firma Českomoravský štěrk chystá rekultivaci pískovny v Božicích u Znojma. Zatím však nemá kladné stanovisko EIA, tedy posouzení vlivu záměru na životní prostředí. Dokumentaci sice nechala firma zpracovat už na jaře před dvěma lety, ale u záměru je podle zákona třeba vypořádávat připomínky okolních obcí, orgánů státní správy a občanů. Aktuálně podnik předložil dokumentaci znovu s vypořádáním připomínek a musí čekat, zda to bude pro úřady dostatečné. Rekultivace téměř 22 hektarů má trvat 20 let, skončí tedy v páté dekádě tohoto století, vyplývá z dokumentu na Informačním portálu EIA.
Těžební prostor byl stanovený v roce 1975 a doplněný v roce 1987. Maximální roční těžba je 190 000 tun písku, ale v posledních letech se těží s ohledem na poptávku průměrně 80 000 tun. Roční zavážka inertními stavebními odpady má činit maximálně 300 000 tun, z toho 50 000 tun se má navážet po silnici a zbytek po železnici. V Božicích je totiž vlečka, díky níž by auta nejezdila přes obydlené území. Pískovna leží zhruba kilometr od nádraží u trati. Počítá se také s tím, že minimálně část vozidel by přivážela suť a zároveň odvážela vytěžený písek.
Navážka má mít mocnost od čtyř do 19 metrů, každý den se bude zhutňovat a po zaplnění těžebního prostoru se na ni naveze podorniční vrstva a nakonec ornice, aby bylo možné pozemek znovu zemědělsky využívat.
Jen pár set metrů od božické pískovny se nachází menší pískovna na katastru Křídlůvek. Zde byl zatím rekultivační záměr zastaven. S rekultivací se počítá také v pískovně v nedalekých Hodonicích.
Firma Českomoravský štěrk naopak usiluje taktéž na Znojemsku o znovuotevření kamenolomu v Hostěradicích, který fungoval na přelomu 80. a 90. let minulého století.
Příspěvek byl otištěn v EKOLISTu.CZ pod názvem
Žádné komentáře:
Okomentovat