Na všechno špatné a problematické se rádo zapomíná. Někdy proto, že jsme v tom sami namočeni, někdy proto, že nepříjemné připomínky oživí vzpomínky na minulost a ptají se nás samotných: Bylo to tak správně? Nedalo se s lidmi jednat a pracovat jinak? A jak se bezmocně a vlastně zoufale ptá Miroslav Donutil v Pelíškách: "A komu tím prospějete, co?" Je v dnešní době četba dobového tisku z padesátých let něco jako "hudba z Marsu". Jen kdyby to nebyla drsná realita, která se dotýkala desítek božických rolníků a jejich rodin.
V roce 1954 vyšel v regionálním tisku článek nazvaný Vypořádat se rázně s lajdáckými zemědělci v Božicích. Píše se v něm: "V Božicích je celá řada poctivých rolníků, možno říci, že většina dobrých hospodářů, kteří svědomitě pracují a plní řádně dodávky vůči státu. Mezi takové patří zejména Karel Balousek, člen MNV, který hospodaří na výměře 14,20 ha zemědělské, z toho 14,10 ha orné půdy. Celoroční dodávku mléka má již téměř splněnu, obilí dodal na 100 %, olejniny a seno taktéž splnil, dodávku vajec dokončuje, hovězí maso má rovněž splněno a vepřového dodal již přes 60 % a zbytek dodá do konce roku.
Podobně hospodaří a plní dodávky státu i další rolníci, jako Rafael Havíř, Pavel Novák, Emanuel Mach, Josef Mahdal, František Vlk, Františka Kudličková, Marie Švancarová, Josef Virgl, Ludvík Škrabal a mnoho dalších. Takoví rolníci, dobří hospodáři a dodavatelé přispívají k tomu, aby se nám všem brzy lépe žilo.
V obci jsou však i špatní hospodáři, kteří neplněním svých povinností v dodávkách státu narušují rovnoměrné zásobování našich pracujících. Je to v prvé řadě František Raušer, s výměrou 18,77 ha zemědělské, z toho 18,51 ha orné půdy. Tento "výtečný" hospodář dluží státu téměř 30 centů obilí, 500 kg vepřového a více jak 500 kg hovězího masa, vejce a mléko má splněno jen asi na 50 % a brambor dluží rovněž mnoho centů.
O nic lepší není ani Antonín Bursa, hospodařící na výměře půdy přes 10 ha. Obilí dluží téměř 10 centů, vajec dluží téměř 1 000 kusů, mléka téměř 1 000 litrů taktéž ještě nedodal. Brambory měl vybrány, avšak tyto nedodával a čekal, že obdrží úřední výměr. K takovým se řadí i František Trantírek, Hermína Knechtová, Antonín Musil, František Krajza, Josef Fučík, Martin Vařák a někteří další neplniči dodávek.
Je nanejvýš nutné, aby si na lajdácké hospodáře a neplniče dodávek dobře "posvítil" místní národní výbor a netrpěl jejich stávající hospodaření a neplnění dodávek republice."
Podepsán Josef Bauer
Co k tomu dodat? Skoro všechno, protože dnešní internetová generace vůbec netuší, o čem je řeč!!!! Jaké dodávky? Jací neplniči? A co to je za lidi, když byli všichni v družstvech? Třeba se jednou bude někomu z potomků chtít k tomu něco říci. Já to aspoň trošku tuším, protože jsem v takové soukromě hospodařící rodině vyrůstal. S konvičkou s mlékem jsem v podvečer chodíval do místního kravína, aby moje babička plnila předepsanou dodávku mléka. Ta "divná" padesátá léta si však pamatovat nemůžu, do nich jsem se teprve narodil. Zaplaťpámbů!
(lan)
pátek 19. srpna 2016
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat