sobota 17. září 2016

Fotbal: Na vinobraní nám fotbal nesedí! (dopl.+foto)


V novém rozestavení jsme k zápasu přistupovali s velkým očekáváním. Bohužel procitnutí po probdělé noci bylo pro nás dost kruté. A později příchozí nevěřícně zírali na světelnou tabuli, kde zářil od 35´ stav 0:3! Snížili jsme z penalty v 58´ Džampem, ale naše oživení srazil čtvrtý gól Hostimi v 67´. Začali jsme hrát, ale pozdě!
OP: Božice - Hostim 1:4 (0:3). Naši branku dal z penalty David Švejdík.


Kvalitní fotoalbum fotografií ze zápasu Božice - Hostim si prohlédněte na http://fotbalhostim.rajce.idnes.cz/TJ_Sokol_Bozice_-_TJ_Hostim_17.9._2016/. Autorkou je Ivana Písařovicová, kterou můžete na mých fotografiích vidět v akci. :-)

K rozporuplnému dojmu ze zápasu přispěl svým výkonem i sudí R. Wiener. Stínem utkání je zranění Patrika Ležáka, za něž měla následovat červená. Bylo to zcela úmyslné zajetí do paty našeho hráče.Víc než samotná porážka rozladila věrné fanoušky hra v prvním poločasu a celkový dojem z našeho vystoupení. Já bych to vzal z druhé strany a podíval se na výkon soupeře. Hostimští budou na zápas v Božicích  určitě dlouho vzpomínat. Po nepříliš zdařilém vstupu do soutěže se totiž dneska v Božicích chytli. Může nás mrzet, že jsme to odnesli zrovna my, ale je fakt, že dnešní tým Hostimi neměl slabin. Hráči hráli velmi zodpovědně a s vysokým nasazením a zaskočili nás nejen rychlostí, ale i důrazem a důsledností, s jakou šli do každého jednoho souboje. Musím suše konstatovat, že můj synovec Libor stojící u kormidla Hostimi namíchal dneska koktejl, který dal Hostimským křídla a nám vůbec, ale vůbec nešmakoval.

Během úvodních tří minut měla Hostim tři šance a jeden roh. My nic. Komplikovaně jsme rozehrávali, až jsme míč kdesi ztratili. Nepodrželi jsme míč ve středu a nedařilo se nám na pravé straně. Když jsme přečkali tlak z úvodních deseti minut, chtěl jsem věřit tomu, že se rozehrajeme. Dokonce ve 13´ jsme rozvinuli útok přes faulovaného Honzu. VPK z 30 m kopal Žapík po zemi podél zdi i těsně podél tyče. To byla naše první dobrá akce! Jenže: Hostim rozehrála, Dejv chyboval a kanonýr Straka poslal polovysokou střelu přesně k levé tyči a bylo to ve 14´ 0:1! Studená, ale zcela zasloužená sprška. Nehráli jsme vůbec dobře, na co jsme sáhli, to jsme pos...i a dokonce  se nám ve vzdušném souboji srazili hlavami dva naši! prostě a jednoduš: na nové rozestavení hráčů jsme si nezvykli!
V 21´ se do vápna řídil hostující Písařovic a Jura ho už ve vápně lehce "podržel" za dres. Následovala penalta, sám faulovaný Tonda Písařovic ji bezpečně proměnil a zvýšil stav zápasu na nečekaných 0:2.
My se stereotypně  pokoušíme založit útoky po pravé straně, ale vůbec se nám nedaří rozehrávka. Jednu z mála našich povedených akcí předvedl v 26´ Kája. Proháčkoval se až do vápna, ale zapomněl zvednout hlavu a zavčas přihrát. Jeden z mála našich, na kterého se dalo dívat, byl Peťa Řihák, ale ani jemu se nedařila rozehrávka. V 31´ jsme se bránili zbytečnému rohu,  protože neviděl hostimskou ruku ... Hostimský brejk zastavujeme faulem a ještěže byl dorážející hostimský hráč v jasném ofsajdu, jinak už jsme zase inkasovali.
V 35´ se dostal do brejku hostimský kapitán Straka a zvýšil opět přesnou tvrdou střelou k tyči na hrozivých 0:3!!!
Jsme pomalí a všude pozdě, ale přeci jenom jsme se probudili. Ve 40´ rozvíjí útok Kamil (rozehrál se a patřil k našim nejlepším) a je faulován v obličeji. VPK kope Jura, hlavičku Džamp - hezky, ale těsně vedle. Ono to půjde, kluci! Jedině tak můžeme dát góla! Do úmoru bojuje Džamp. I on zaslouží za bojovnost pochvalu. Ale pozor! Běží 45´, v brejku je hostující Plíšek - a orazítkoval naši pravou tyč!

Dnes ještě zápis z FAČRu:Do druhé půlky naskočil na kraji zálohy místo Davida Prochy a zkušení hráči jako Jura, Honza a Džamp se snažili o nadějnější založení našich útočných akcí.. Po likvidačním faulu na Lopíka ve 47´ rozehrával Jirka velmi kvalitní centr až na čáru, ale Mira ho neuklidil do hostimské branky. To byla velká škoda pro další vývoj zápasu. A znovu se pokoušíme o útok, Mirův míč je sražen do autu. Hrajeme, ale ještě tomu něco chybí. Otvíráme hru a tak zase hrozí brejky Hostimi. Jeden takový promarnila hostimská jedenáctka, jejíž slabou střelu Honza likvidoval. V 52´ střídá zraněného Lopíka Roman. Hostimský brejk končí faulem na našeho gólmana. Jsme aktivní, ale bez efektu. Po zmatku v hostimské obraně máme roh. V 57´ střílí Honza - "Dobrý, Honzíku!" sklízí slova uznání za ránu sraženou opět na roh. V 58´ kope roh Špáca, míč ve vápně zasahuje rukou hostimský obránce. Následuje penalta, kterou Džamp bezpečně proměňuje a snižuje na přívětivější stav 1:3.
Jsme častěji u míče, jsme častěji faulováni, ale využití standardek je dneska nulové! Hostimský rychlý protiútok zastavuje Mira faulem u vápna. Ani naše rozehrávka po faulu na Honzu se Jurovi nepovedla. "Na zadní tyčku!" Náš tlak je zastaven v 67´, kdy se z nenápadné akce Martina Petříčka zrodil čtvrtý hostimský gól. Špáca ho neuhlídal a hostimský hráč prostřelil z velkého úhlu po zemi míč mezi nohama všech, kteří mu stáli v cestě. Hodně studená sprcha na naše mírné vzepjetí křídel. Stav 1:4 se už do konce zápasu nezměnil, i když jsme se ještě deset minut pokoušeli o korekci výsledku. Krásnou pěkně točenou střelu poslal v 75´ na hostimskou branku Roman. Lehce tečovaná střela zaplavala těsně vedle na roh. Bojoval i Kamil a dvojice Žap a Honza. Začali jsme hrát, ale pozdě!!! Těch nepřesností bylo na našich kopačkách až moc. A štěstí jsme měli v 82´, když hostimský hráč č. 14 poslal gólovku vysoko nad. Jak padla devadesátá minuta, volali jsme na sudího: Rozhodčí, čas! Už jsme se nechtěli dočkat žádné další pohromy.

Byl to včera tvrdý náraz do reality, abych použil slovního obratu komentátora České televize k hokejovému zápasu Světového poháru Kanada - Česko. Ano, ty dva zápasy jsou si svým způsobem podobné jako vejce vejci. Hostim (= Kanada) hrála promyšleně, lehce, přesně, s nasazením a vysoce efektivně. My (= Česko) jsme moc chtěli, ale nedařilo se nic, lepila se nám na paty smůla, k nebezpečným střelám jsme se prakticky nedostali, rozehrávka se nám nedařila a využití standardek bylo rovněž nulové. Na rozdíl od nás měli kouče, který je celý zápas dirigoval a řídil. Výsledek v dnešním utkání odpovídal momentálnímu rozpoložení obou týmů. Nezbývá než se otřepat a v sobotu v Hrádku dokázat, že jsme fotbal hrát nezapomněli.

Pravil po utkání jeden z našich božických komentátorů: "Lepší mužstvo proti nám letos nehrálo!" Tak to je pocta Hostimským a povzbuzení pro naše. Proti soupeři, kterému všechno sedlo, se dneska nedalo uspět. To máme za to, že jsme chtěli hrát v sobotu a řadě hráčů Hostimi jsme možná znemožnili účast na shlédnutí průvodu Znojemského historického vinobraní. :-)

Maně jsem si vzpomněl na  dneska již úsměvnou historku z raných let božické kopané. Najdete ji v brožuře, kterou jsem sepsal v 60 letům božické kopané v roce 2015. Píše se tam taky toto: "Aby bylo umožněno hráčům shlédnout první Velkou cenu Československa dne 28.8.1955 v Brně, překládají se veškerá utkání okresního přeboru a okresní soutěže z tohoto dne na 9.10.1955." A ještě je k tomu dodatek k jednomu z dalších kol: "Na den 25.9.1955 nařizuje OV TVS Mikulov, sekce kopané začátek všech zápasů v 10 hodin dopoledne, aby nebyla narušena slavnost Palavské vinobraní v Mikulově."
Možná by se dnešní funkcionáři OFS Znojmo mohli uchýlit k podobnému opatření a napříště vydat nařízení: V době konání Znojemského historického vinobraní se nehrají mistrovské zápasy okresních fotbalových soutěží. Překládají se na dny 28.9. nebo 28.10. (státní svátky). Ať se můžou hráči, funkcionáři i diváci v klidu zúčastnit svátku vína ve Znojmě. OFS zajistí pro registrované členy FAČR vstupenky na tuto akci s 50% slevou. Nelíbilo by se nám to?
              (lan)


Pane Hala, co tomu říkáte? Karel Hala, nar. 1925, nejlepší střelec
Božic v letech 1954 - 1956 s 36 brankami

1 komentář: