neděle 3. dubna 2011

Fotbal: Za boj až do konce máme bod!

Bohatý fotbalový víkend nabídla sobota a neděle 2. a 3.4.2011. Mistrovské zápasy byly sice jenom dva  – muži „A“ zajížděli do Hrádku k dalšímu existenčnímu zápasu okresního přeboru a muži „B“ hostili na svém hřišti nejvážnějšího adepta na postup do „trojky“ celek Inter Winter Havraníky. Nezahálely však ani další naše celky a sehrály několik přípravných zápasů, jak doma (přípravka a ženy), tak venku (dorost).

OP: Nevzdali jsme to, odvezli jsme si bod
TJ Hrádek – TJ Sokol Božice2:2 (0:0)
O důležitosti zápasu nebylo pochyb. I domácí patří do okruhu „ohrožených“, a tak nám bylo všem jasno! Nastoupili jsme opět v silné sestavě a očekávali jsme vyrovnaný zápas. Odpovědnost nás však dlouho svazovala, přihrávky chodily hlavně vrchem a při zpracování vysokých míčů byli urostlí hrádečtí hráči úspěšnější.  Hrálo se především uprostřed hřiště, šance byly občasné a na obou stranách. Tu největší spálil Hrádek ve 41. minutě, kdy jejich útočník alibisticky přestřelil naši zcela odkrytou bránu. „To nás může mrzet!“, podotkl na tribuně hrádecký trenér našich žen Pavel Kortiš. Ukázalo se, že měl při konečném účtování pravdu.  Důrazní hrádečtí zadáci si často „vyšlápli“ na naše drobnější hráče, a tak jsme kopali i několik standardek. Pěkný přímý kop dal ve 43. minutě Tomáš Polický a chvíli poté nabíhal Jara Jandásek na teč tak prudce, že míč skončil těsně mimo. Již v průběhu poločasu byli v šanci Michal Tapšík, Pavel Ležák a standardky v podání Honzy Kudličky a Tomáše Polického (střela vypadla gólmanovi Hrádku z ruky, ale nic z toho nebylo).
Do druhé půle jsme šli se změnou v sestavě, Hrádečtí se pokusili o zteč naší branky a ve 47. minutě byli úspěšní. Po dobře kopnuté standardce se míč ocitl u nejlepšího hrádeckého střelce Švábka a ten hlavou umístil nikým neohrožován míč do naší branky. Prohrávali jsme 1:0. Po pěti minutách odkulhal ze hřiště Jara Jandásek s nataženým stehenním svalem. Vystřídal ho Roman Šebela, který na mě udělal v tomto zápase mezi našimi hráči nejsilnější dojem. Hrádek však tlačil, snažil se pojistit vedení druhou brankou, nám se naopak v té době trošku rozpadla obrana. Poprvé ještě domácí svůj útok překombinovali, v 56. minutě však byl jejich tlak úspěšný a střelecky disponovaný Švábek zvyšoval do naší prázdné branky na 2:0. Ani v těchto méně příznivých chvílích jsme však nepropadali pesimismu. Postupně jsme se zkoncentrovali. Rozehrál se Michal Tapšík (ocitl se ve třech dobrých šancích), Pavel Ležák, Honza Kudlička, David Hostínek, zpřesnil se Patrik Šotkovský, Jirka Kubíček, Pepa Šprencl i ti ostatní. Najednou jsme byli tím starým známým kompaktním týmem a za chvíli jsme na domácí pěkně „vycenili zoubky“. Běžela 84. minuta, do tahu na bránu se dostal Lopík – finta – levá, pravá – šup ho tam! Snižujeme na 2:1! Všichni cítíme, že máme na to něco s výsledkem ještě udělat. Zato zaskočení domácí, kteří navíc pár minut předtím špatně vystřídali, podléhají panice! Minutu poté jsme znovu před brankou domácích, faulovaný David však nepadl. Chvilku lamentujeme, ale jenom chviličku a už se opět soustředíme na hru. Znovu faul na naše na polovině Hrádku. Míč si staví Honza – krátký rozběh, přesná rána jako z děla: je vyrovnáno 2:2! V eufórii dohráváme zdánlivě ztracený zápas a vezeme si z Hrádku důležitý bod! Za bojovnost až do poslední vteřiny jsme si ho naprosto zasloužili.
Hlavní rozhodčí: Petr Nikolai zápas zvládl i pod přísným okem delegáta OFS Jozefa Števici.
Branky: Pavel Ležák a Jan Kudlička.
Sestava: Ivo Urban – Jiří Kubíček, Josef Šprencl, Patrik Šotkovský, Aleš Žák – Pavel Ležák,  Jan Kudlička, Tomáš Polický (od 45. minuty David Hostínek), Michal Topolčan – Michal Tapšík, Jaromír Jandásek (od 52. minuty Roman Šebela). Na lavičce připraveni ještě Marian Vávra a Petr Horký.

IV. C: Zasloužili jsme si remízu
TJ Sokol Božice B – Inter Winter Havraníky 0:1 (0:1)
Radostný pohled na naši lavičku již těsně před zápasem dával tušit, že tentokrát naše „béčko“ svou kůži jen tak lacino neprodá a že je rozhodnuto odčinit ostudnou podzimní porážku z Havraníků. Možná jsme tím bojovým duchem znejistili i soupeřovy řady, protože, kdo zápas viděl, musí uznat, že více jak 60% herního času jsme byli jasně lepším týmem a že vlastně naše jediné zaváhání bylo potrestáno nádhernou brankou jasně nejlepšího hráče na hřišti Vojtěcha Štorka. No a jelikož se nám nepodařilo ani z vyložených příležitostí propasírovat míč za záda soupeře, odešli jsme z bitevního pole nezaslouženě poraženi. Bohužel historie se neptá, na to, co být mohlo nebo mělo, ale na to, co bylo. Začali jsme ve svěžím tempu, posilou byl gólman Filip Seidl z dorostu, zadní řady s jistotou dirigoval Jirka Kubíček, střed ovládali s přehledem Luboš Ralenovský a Jan Kudlička a na hrotu zlobil záložník dorostenec Tomáš  Rauš. Občas zahrozili i hosté. V 19. minutě vypálili prudkou přesnou střelu na naši branku, překvapený Filip ji reflexivně pouze vyboxoval před sebe do malého vápna a pohotový havranický elegán s číslem 7 Vojta Storek tento míč nádhernými nůžkami přes hlavu prostřelil mezi našimi zaskočenými obránci do naší sítě – stav 0:1. Celou akci jsem sledoval z ochozu a jenom jsem litoval, že padla do naší svatyně a ne do soupeřovy. Nevzdávali jsme se a postupně jsme přebrali iniciativu. Prakticky někdy od 25. do 75. minuty se soupeř dostával na naši polovinu jenom sporadicky. V závěru 1. poločasu jsme nejméně 3x ohrozili soupeřovu branku, ale všechny míče šly mimo. Do 2. půle jsme pozměnili sestavu – přišel David Hostínek do útoku a hned ho bylo všude plno. Tento post mu zjevně sedí víc než místo v obraně. Jenom by měl občas dát míč dřív od nohy. Jirku Kubíčka nahradil další dorostenec Vlasta Žilík, na pozici stopera se posunul výborný dorostenec David Mlčúch. Vše klapalo dobře, i když některým hráčům již během druhé půle docházely síly. Jednu z velkých příležitostí spálil v 57. minutě Tomáš Rauš, když jeho střela těsně lízala levou tyč. V 59. minutě nám pak jinak solidní rozhodčí Šachl odpískal sporný ofsajd a neuznal nám vstřelený gól. V 74. minutě přišel na hřiště místo zraněného středopolaře Luboše Ralenovského dorostenec Marian Vávra. Výkony všech našich dorostenců byly výborné a je evidentní, že tudy cesta vede. Skloubením zkušenosti starších a zasloužilých s dravým pohyblivým mládím přináší své ovoce. Bylo by dobře, kdyby tomu tak bylo i po celý zbytek jara. Jediné ohrožení ze strany hostů přišlo ještě v 81. minutě, ale z toho nebyl. To my jsme měli od 82. minuty řadu dalších šancí (asi největší David Hostínek), dva přímé kopy a zase jeden odmávnutý ofsajd. Tlačili jsme rohovými kopy i v krátkém prodloužení, ale vyrovnat se nám nepodařilo. Možná i proto, že hostující gólman chytal s velkým přehledem a vše dokázal vyřešit. Od vedoucího týmu tabulky jsme však každopádně očekávali daleko víc. S takovým výkonem by ataku Krhovic nemuseli odolat. Dobře to o utkání vyjádřil náš trenér Miroslav Jandásek: My jsme hráli fotbal a prohráli jsme! Tak je někdy fotbalový osud krutý.
Sestava: Filip Seidl – Svaťa Nevěčný, Milan Šperka, Jirka Kubíček (od 45. minuty Vlasta Žilík), David Mlčúch – Tomáš Rauš, Luboš Ralenovský (od 74. minuty Marian Vávra), Honza Kudlička st., Marek Zifčák – Mira Koláček, Majkl (od 45. minuty David Hostínek). Na lavičce: Martin Vařeka, Martin Topolčan, Patrik Kliner.

Přípravné zápasy:
Dorost: Dyjákovice – Božice 1:4
Naši dorostenci překvapivě snadno p“přejeli“ domácí brankami Evžena Egnera, Davida Mlčúcha,, Vlasty Urbana a Kuby Zifčáka. A to jsme ještě ve 2. půli hráli pouze v deseti, neboť tři hráči (David, Tomáš a Vlasta) odjeli zpět do Božic, aby byli připraveni nastoupit za naše béčko k mistrovskému utkání IV.C. Pochválit je třeba i gólmana Filipa Seidla, který chytil penaltu.

Přípravka:
Božice – SC Znojmo 1:3 a 0:4. Podali jsme dobrý výkon, Znojemští střídaly celé „šestky“ a tak měli daleko více sil. Náš jediný úspěch zaznamenal Konupčík (dokonce to byla vedoucí branka).

Ženy:
Božice – Vlkoš 3:3 (1:2)
Soupeřky byly fotbalovější, naše bojovnější, a tak je konečný výsledek spravedlivým vyjádřením poměrů sil na hřišti. Navíc: pro naše hráčky to byla první příprava na jaro, zatímco supeřky měly za sebou kvalitní týdenní soustředění.