úterý 14. prosince 2021

Chytneme v Božicích digitální rádio DAB+?

 

Mapa pokrytí Božic pro rádio
DAB+

Určitě už jste někde v médiích zaslechli, že "přichází doba dabová". Ano, je to moderní způsob rozhlasového vysílání  v daleko větší kvalitě vysílání a daleko širší nabídkou rozhlasových stanic. 
Digitální rádio DAB+ umožňuje šířit více programů při vyšší kvalitě zvuku, bez šumu a s doplňkovými službami.


Jestli zvažujete pořídit toto rádio jako vánoční dárek, tak pro vás určitě bude zajímavé zjistit, jestli má toto rádio pokrytí i v Božicích a když "ano", tak v jaké kvalitě. Požádal jsem Český rozhlas o informaci a ta mi dnes přistála v mailu. Tady je plné znění odpovědi:

Lokalita Božice je v současné době na 90 procent pokryta i uvnitř budov (viz příloha). Tmavé plochy značí pokrytí uvnitř budovy, světlé venkovní pokrytí a bílé (bez barvy) bez signálu. Dokládají to obě připojené mapy.

Pokud si budete pořizovat rádio DAB+ nebo ho již máte, nezapomeňte při prvém spuštění, kdy rádio začne automaticky ladit, vytáhnout anténu naplno ve vertikální poloze ideálně u okna. Naladíte zde tyto stanice:
CRo-RADIOZURNAL, CRo-DVOJKA, CRo-VLTAVA, CRo-PLUS, CRo-WAVE, CRo-JUNIOR, CRo-DDUR, CRo-JAZZ, CRo-DAB PRAHA, CRo-POHODA, CRo-RZ SPORT, CRo-BRNO, CRo-OSTRAVA, CRo-VYSOCINA, CRo-OLOMOUC, CRo-ZLIN
12 komentářů:

 1. Moderní snad, lepší určitě ne, ale co už. Každopádně toto nemam s VKV tedy FM naprosto nic společného. Pásmo velmi krátkých vln je jen pro analogové vysílání. Ale je dobré, že se o to zajímáte.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Začal jsem se zajímat, takže se omlouvám... Až si je pořídím, sdělím první dojmy a zkušenosti. :-)

   Vymazat
 2. Obávám se, že co se kvality týče, je to krok dost zpět. Podle informací o stanicích dostupných na následujících stránkách:
  http://www.digitalradiodab.cz/rozhlasove-stanice.html
  se například ČRO Jazz vysílá v datovém toku 64 kbit/s. To je datový tok pro rozumný poslech hudby naprosto nedostatečný.
  Naproti tomu lze stejnou stanici poslouchat přes internet v bezztrátové kvalitě (to jest stejná kvalita jako na disku CD) ve formátu FLAC buď přímo na stránkách českého rozhlasu v internetovém prohlížeči nebo s využitím streamů Cesnetu dostupných na stránce http://amp.cesnet.cz:8000/ a jakéhokoliv zařízení, které umí přehrát zvukový stream.
  Přeji hodně radosti z hudby nejenom o Vánocích :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já na něm neplánuje poslouchat až tak hudbu jako spíš mluvené slovo a hlavně doufám,že příjem bude "pevnější" a vysílání nebude tak rušené a stanice " nebudou utíkat" :-)

   Vymazat
 3. Doporučuji nenechat se zblbnout českým rozhlasem. Vysílání na VKV bude normálně pokračovat. Takže pro většinu posluchačů se nic nemění.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Možná je reklama ČRo trošku zavádějící, ale to není o tom, že na vlnách FM nebude vysílání pokračovat. Radio DAB+ vnímám jako rozšíření nabídky ČRo a zlepšení kvality příjmu. Máme tady na řadě míst problém s šumem, prolínání stanic, a to nejen českých, ale i rakouských apod. Takže tak ...

   Vymazat
 4. Tak tento problém neznám.hraje mi to dokonce stereo.
  Ale ohledně DAB čro to prezentuje ,alespoň to na mě tak působí, jako kdybych bez nového přijímače nemohl poslouchat.
  Trochu dost tlak na posluchače.
  Jinak ten problém ohledně šumění FM nemám, ale jelikož mám přijímač DAB+ tak opravdu nešumí,ono se to prostě kouše a vypadáva. navíc zvuk je takový divně ,, plechový ''
  Takže tak..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chcete říct, že se DAB+ tzv. kousne - "zmrzne"? To by doopravdy nebyla ta nejlepší reklama ... :-(

   Vymazat
 5. Bohužel to tak dělá. a to nemluvím o poslechu v autě, to je občas lepší si raději zpívat sám. SV nebo DV sice šumí, ale hraje všude.

  OdpovědětVymazat
 6. Říká se, že všechno dobré jednou skončí. Lidé se snaží fungující věci vylepšovat až do absurdna, honí se za špičkovou kvalitou, ale obsah je stále chudší. To je i příklad rozhlasového vysílání a jeho postupné digitalizace. Podobný trend vidíme v bledě modrém i v radioamatéřině.

  Náš úplně první radiový kontakt se udál na středních vlnách. V každé domácnosti bylo nějaké rádio, ať už lampovka, nebo malý tranzistorák. Jako kluci jsme začínali krystalkou, kterou měl děda v ložnici u postele. Ta předválečná vysokoohmová sluchátka, ten pocit z jejich bakelitových náušníků, si pamatujeme dodnes. Když jsme povyrostli, vyráběli jsme si jednoduché přímozesilující přijímače na jednu tužkovou. Později jsme se stali hrdými majiteli malého tranzistoráku s rozsahem DV a SV. Na dlouhých vlnách hrálo pár cizích stanic, na konci stupnice “Hvězda.” Na středních to byla samozřejmě Praha, která vysílá na středních vlnách od roku 1931. Tehdy jste ji mohli slyšet na frekvenci 617 kHz. Později přešla na 638 kHz, a v roce 1978 se usídlila na dnešních 639 kHz.

  Dnes v ranním vysílání stanice Praha na SV oznámila Tereza Kostková milým hlasem, že za rok se tato stanice vypne. Nevíme jak vám, ale nám je z toho smutno. Na SV nás nezajímá hifi kvalita. Chceme v tom rádiu vidět hlavně člověka. Nevadí nám praskot gramofonových desek, protože víme, že ti lidé na nich jsou skuteční. Dnes je vše unifikované, prefabrikované, digitalizované, úsporné. Ano, při vypnutí středních vln se ušetří stovky kilowatt. Avšak když spočítáme všechny drobné vysílače, kterých je dnes plný éter, vyjde nám číslo mnohonásobně vyšší. A tak je to se vším. Tváříme se, jak nám jde o přírodu, jak šetříme energii, a přitom je to stejně pokrytecké a prázdné, jako většina dnešních rádií.

  Od rozhlasu nemusíme chodit daleko. Všichni vědí, že výroba solárního panelu sežere často víc energie, než je panel schopen za svoji životnost vyrobit. Elektromobily, jejichž bezhlavé prosazování položí ekonomiku Evropy na kolena, jezdí na “čistou” energii uchovávanou v těžce neekologicky vyrobených akumulátorech. A tak bychom mohli pokračovat.

  Vypneme české střední vlny a budeme se tvářit, jak jsme šťastní a pokrokoví. Naštěstí tam zůstane ještě mnoho jiných stanic. Stará lampovka z půdy bude mít pořád co hrát, a my se u ní uvelebíme do křesla, budeme usrkávat horký čaj s brandy, a vzpomínat na časy, kdy byl svět ještě v pořádku.

  OdpovědětVymazat
 7. Přes 28 let (od zakončení studia na technice) pracuju jako vývojář softwaru, takže by možná mnozí čekali, že budu fanaticky propagovat vše “digitální” jako mnozí moji, nejen mladší, kolegové, ale není tomu tak. ��
  Miluju nejen rádio na KV, ale hlavně ony zmiňované střední vlny.
  Když bývám občas doma sám a rodina mě neruší, udělám si večeři a čaj, na rádiu naladím na MW nějakou vzdálenou stanici a poslouchám. Jindy zase usínám se sluchátky od malého Tecsuna PL-365 v uších (mimochodem zrovna v něm je veškeré zpracování signálu čistě digitální – holt ty paradoxy…). Když jsem kupoval poslední auto, stálo mě jisté úsilí, aby v něm bylo rádio nejen s DAB+, ale i s AM tunerem, což už bohužel není běžné…
  Těžko se to vysvětluje běžným lidem, ale vy mě tady určitě pochopíte. Má to prostě nenapodobitelnou atmosféru dálek se všemi těmi úniky, občasným jemným praskáním a šumem… Je v tom krása geniální jednoduchosti. Když si představím, kolik zranitelné infrastruktury je např. třeba k tomu, aby si dnešní průměrný uživatel mohl poslechnout nějaké rádio na Internetu v mnohdy mizerné MP3 kvalitě, říkám si, že je nerozumné opouštět tak překotně staré věci, které spolehlivě fungují. Být to na mě, v určité podobě bych středovlnné vysílání ponechal jako svého druhu jistotu, která bude vždy po ruce. Vždyť ani papírové knihy nikoho rozumného nenapadne úplně rušit, i když už máme jiné – a mnohdy výhodnější možnosti. Dlouho jsem se domníval, že se na AM objeví DRM stanice s paralelním doplňkovým AM provozem (je to myslím řešitelné) a střední vlny budou zachráněny. Vývoj jde bohužel jiným směrem.
  No, snad jsou jinde chytřejší než naši manažeři z ČRo a ty stále ještě stovky stanic, slyšitených po Evropě na MW nějaký čas ještě vydrží. Té silné na 639kHz bude velká škoda �� Jsem zvědav, zda a kdo ten kmitočet obsadí.

  OdpovědětVymazat
 8. Pozor! Zítra, to je 31.12.2021
  Přesně v 23:59 bude státní hymnou ukončeno vysílání stanic Českého rozhlasu na středních a dlouhých vlnách.
  Jedním z důvodů je, ž se Český rozhlas nedohodl s Českými radiokomunikacemi na ceně za služby. Vysílače vlastní radiokomunikace ( České radiokomunikace navíc nejsou vůbec české, vlastní je kanadská firma ), ostatní soukromé stanice ve vysílání pokračují.
  H.

  OdpovědětVymazat