sobota 22. dubna 2017

Odemykání Dyje

Již od roku 1994 se pořádá jarní odemykání Dyje, ani letos tomu nebude jinak. Jde o symbolické plavby na řece Dyji. V praxi to znamená sjetí řeky z Dobšic k mostu mezi obcemi Hrádek a Jaroslavice.
Odemykání se koná v sobotu 22. dubna. Sraz účastníků je u dřevěné lávky přes řeku Dyji v obci Dobšice v 8:45 hodin. Následně v 9:00 proběhne nástup všech účastníků a slavnostní odemknutí nejmladším účastníkem za oslavné poezie některého z významných umělců vodního lidu.
 Poté se všichni nalodí a vyráží na první část plavby k jezu v Tasovicích. Překonat tento asi 3 m vysoký kolmý jez lze několika způsoby. Buď ho lze obtížně přenést po levém břehu, nebo ho lze sjet. Druhá část plavby končí u jezu v obci Krhovice, kde je hlavní občerstvovací zastávka s ohněm, buřty, čajem nebo v případě teplého počasí chladnými nápoji.
Po důkladném odpočinku a občerstvení se vyráží na poslední úsek řeky. Od jezu z obce Krhovice k mostu přes řeku Dyji mezi obcemi Hrádek a Jaroslavice. Tato část připomíná horní část řeky Lužnice. Je to nejhezčí a technicky nejnáročnější úsek Odemykání řeky Dyje.
 U mostu pak na všechny účastníky čeká autobus a nákladní auto, které dopraví vše zpět na místo startu. Konec celé akce je okolo 17:00 hodin.
 Kilometráž úseku a další zajímavé údaje naleznete na stránkách o českých řekách.
Pro zájemce akce je možné po předchozí domluvě půjčit lodě a další vodácké vybavení.
Dbejte, že každý účastník musí dodržovat rozpis časů, který je vyhlášen na úvodním nástupu.
V ceně 70,- Kč je zahrnuto občerstvení a zajištění dopravy účastníků a materiálu zpět na místo startu. Startovné neplatí děti do 10 let.

Žádné komentáře:

Okomentovat