Jak chutná chleba z této hliněné neo- litické pece u Těšetic? Nevím... nepočkal jsem si... :-) |
Trefil jsem se do přednášky paní docentky Elišky Kazdové, kterou jsem šel i pozdravit, a takových pamětníků, kteří dnešního dne využili a na místa, kde kdysi pracovně chvíli pobývali, se zajeli podívat, nás bylo povícero. Průvodce nám dělali současní studenti katedry archeologie MU v Brně, kteří zde završují letošní třítýdenní výzkum.
Atmosféra byla výborná, návštěvníků hojně, ochutnal jsem ještě teplou moučnou placku (mouka drcená přímo na místě+voda+sůl) a musím přiznat, že byla vynikající. Experimentálně se v hliněné peci pekl chléb. Ten jsem neochutnal, protože během mé návštěvy ještě nebyl upečený. Nicméně do pece jsem nakoukl a viděl ho "na patře". Tento dvoupodlažní typ hliněných pecí byl používán hlavně na vypalování keramiky, ale studenti zkusili, zda by v ní nešel upéct i chleba.
Dnešní výzkum změnil i postupy. Cílem není množství vytěženého materiálu, ale především kvalita zpracování získaného archeologického materiálu. I na to všechno jsme se mohli podívat a mohli se na cokoli zeptat.
Na závěr jsme ještě navštívili malé archeologické pracoviště, kde probíhá letošní výzkum. Odhalují se stopy po jednom z domů rozsáhlého sídliště, které zde v neolitických dobách mladší doby kamenné bylo přes 2000 let. Tento prostor byl zjištěn geologickým průzkumem, což je jedna z důležitých forem práce současné archeologie.
PS. Vše zde bylo jako tenkrát, a tak jsem si vzpomněl i na kamaráda Láďu Pitoura, který mně tenkrát o možnosti zde o prázdninách pracovat řekl, a se kterým jsem v těch "těžebních" jámách pracoval. On byl o rok starší a vlastně jsem ho od té doby neviděl. Tak kdyby se náhodou pročetl na netu až sem, ať se mi ozve.
(lan)
Žádné komentáře:
Okomentovat