My, co jsme do Božic přišli trošku později, jsme vojáky brali jako fakt. Sám jsem mezi nimi měl kamarády a známé, s některými jsem se seznámil až dodatečně a jsem tomu rád. Vzpomínám na Jaru Rabatina i jeho manželku Milku a jejich děti, Tondu Komorného, který sem pravidelně zajíždí na hody hrát přátelský fotbal, Vlastu Šopáka, dnes známého znojemského právníka, a dneska se pravidelně setkávám s Ivanem Marekem, který v Božicích žije se svou rodinou, a Milanem Hrbkem, který má v Božicích chalupu a víkendy tady rád tráví i se svojí paní, božickou rodačkou.
Nebylo tomu tak vždy. Počátek tradice božického vojenského útvaru sahá do roku 1957. Tehdy byla v oblasti, které dnes říkáme Na Posádce, založena Radiotechnická rota (RTH - radiotechnická hláska),byly vytvořeny základní podmínky pro její činnost a jednotce byl dán k průzkumu radiolokátor RL P-20. Prvním velitelem roty byl v letech 1957 - 1959 npr. Josef Zapletal.
V období 1959 - 1961 byl velitelem božické RTH npor. Josef Sysel st. a jednotce byly dány k užívání další dva radiolokátory P-15. Byly postaveny dvě tzv. vojenské bytovky, první budovy tohoto typu v obci Božice.
V letech 1961 - 1965 byl velitelem npor. Alois Chromčík a v období 1965 - 1968 kpt. Alois Pospíšil. Od výcvikového roku 1962 - 1963 získala božická jednotka titulu Vzorná rota, jak v bojové přípravě, tak v bojové službě. V roce 1962 byli u jednotky vycvičeni operátoři P-15 a četař Čížek byl vyhodnocen jako nejlepší v rámci 7. armády. Jednotka i její součásti byly velmi dobře hodnoceny a oceňovány tituly vzorné družstvo nebo vzorná četa.. Jednalo se např. o četu P15 NRL kpt. Marek, VD des. Stržínek, dva tituly vzorné družstvo P-15 a P8, 1 titul vzorná četa vidového průzkumu, 15 vojákům byl udělen odznak vzorného vojáka a jednotka byla vyhodnocena jako nejlepší v automobilní službě pod vedením PNATS rtm. Tomáška. V období 25.5. - 5.8.1964 probíhalo u božické jednotky natáčení Československého armádního filmu pod názvem Karavana. V současnosti k tomu nevím víc, ale třeba se nám podaří zjistit, jaký je osud tohoto filmu. Byl by každopádně docela zajímavým dokumentem ze života božické posádky.
Ladislav Nevrkla
sobota 20. dubna 2013
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Jaké radary armáda plánuje vyřadit?
OdpovědětVymazatRadar P-37 vojáci mají od 70. let. Slouží k radiolokačnímu průzkumu a navádění stíhaček na vzdušné cíle. Určuje jejich azimut a šikmou dálku.
Výškoměry PRV-17 tvoří komplet s radary P-37 a dodávají pochopitelně údaje o výšce cílů. Armáda je má od 80. let.
Nejlepší léta za sebou mají i radiolokátory RL-4AS, které slouží ke sledování cílů nad terénem i za nepříznivých podmínek nebo při úmyslném rušení. I ony zjišťují azimut a šikmou dálku cílů.
Mobilní třídimenzionální radar ST-68U CZ hledá cíle podle azimutu, šikmé dálky a polohového úhlu a umožňuje určit polohu zdroje aktivního rušení.
Zdroj: 26. brigáda velení, řízení a průzkumu
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/vymena-armadnich-radaru-0s6-/domaci.aspx?c=A130419_104322_domaci_jw