Ani s tímto místopisným pojmem nebudeme mít určitě potíže, jelikož se používá dodnes. Možná že ho znáte i v jiné výslovnosti jako "Šajtršlok" nebo "Šajdašlog". Dobře ho znají myslivci i část zemědělců a taky obyvatelé jedné místní části.
Tak to je myslím dost indicií na to, abyste poznali místo, o které dnes jde.
Ladislav Nevrkla
A přece jenom přidám pomůcku - mapu katastru z roku 1953.
pondělí 11. února 2013
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Šajdešlog, je na Kolonce les za Pavlikovým dvorem.
OdpovědětVymazatNo jo, mám tady výborné místní znalce :-)! Jenom to doplním o krátkou historii názvu. Doopravdy existují dva původní názvy, které v kombinací obého odpovídají současné české výslovnosti - Scheiterslag a Scheidaschlog - tj. Šajtršlog,Šajdršlog, Šajdešlog, Šajdašlog nebo co ještě :-)??? (lan)
OdpovědětVymazatNo za pavlíkovým, dnes čadovým dvorem to určitě není, měli byste ještě chvilku pátrat, než napíšete další omyl. ZZ
OdpovědětVymazatTak je to pravda, lokalizace na Kolonii je správná, směr svým způsobem taky, ale přesné to doopravdy nebylo. Hádám, že nás doplnil místní znalec, který ví, o čem je řeč. Takže to nechám ještě otevřené, abychom se dobrali přesné lokalizace. Zatím nedám ani návodnou indicii. (lan)
OdpovědětVymazatJe to spíše za "druhým" mostem na "začátku" Kolonie (za č.p. 2) směrem na Pravice. M.
OdpovědětVymazatTak počkám, jestli nám to -ZZ- potvrdí :-)! (lan)
OdpovědětVymazatAno, je to ta krásná chobotnička, co je vidět na fotu z 53, ikdyž nevím čím je způsobena, protože odvodnění šaidešloku bylo provedeno v roce 1930, kdy tuto tehdy bažinu - močál začali obdělávat první češi-kolonisté. Takže to vypadá na rudé družtevníky jezdící na zetorech 25. ZZ
OdpovědětVymazatNa staré německé místopisné mapě Božic je tento název: Scheiterschlagwies´n mit Scheiterschlagbrücke. (lan)
OdpovědětVymazat