Pečeť Přemysla Otakara II. ... |
Zahrnula období od vlády Přemysla Otakara II. až po nastupujícího markraběte Karla Lucemburského, budoucího císaře Karla IV. Nešla po notoricky známých učebnicových událostech, i když zmínkám o bitvách u Kressenbrunnu 1260 a na Moravském poli 1278 se vyhnout nemohla, ale Jiří Kacetl nás barvitě vtáhl skutečně do moravsko-rakouského pomezí a oživoval před námi málo známou a nezmapovanou historii šlechtických rodů a jejích hradních sídel jako důležitých obranných pevností.
Pro mě třeba fascinující bylo zjištění, že nedaleko zříceniny hradu Frejštejna v dnešním Podhradí nad Dyjí stával na rakouské straně hrad Trnava! No řekněte mi, kdo z vás o něm někdy slyšel a kdo z vás o něm něco ví? A kdo z vás si to rakouské pomezí prošel a mezí býlím a houštinami našel zbytky kdysi mocné pevnosti? Velmi zajímavé je zjištění, že pevnost Lava (dnešní městečko Laa a.d.Thyja) vzniklo jako habsburská protiváha proti mocné staré pevnosti Znojmo, která byla v rukách Přemyslovců. A že zničenou pevnost najdeme i v nedaleko Božic v obci Hrádek. Dříve než se tam usadili mailberští johanité, tak tam už stála hraniční pevnost. No a o významu pevnosti Drnholec bychom neměli pochybovat už vůbec. Ovládal ho ve 13. století mocný rakouský rod Sirotků ... Jádrem vojenských pevností, z nichž se Habsburkové už od 13. století snažili ovládnout pomezí jihozápadní Moravy byl Hardegg. Důležité místo v té době patřilo Drozdovicím (dnešní malebné městečko Drosendorf), s jehož dobýváním se nesmyslně dlouho krátce před bitvou u Suchých Krut zdržoval král "železný a zlatý" Přemysl Otakar II., a velmi významné místo patřilo hradům Bítov a Vranov nad Dyjí. O něco později přibyly i Jaroslavice nebo Moravský Krumlov a do Hostimi se dostal rod, který zde založil hrad Bukovina (dnes zbytky zříceniny)... A velice zajímavým místem v habsburském pevnostním systému byl hrad Stožec (Staatz), který stojí na pískovcové homoli, jež je vlastně posledním hrbem naší jihomoravské Pálavy.
Zaznělo toho všeho ve čtvrtek večer hodně a já se zmiňuji jen o tom, co mi uvízlo v paměti. Třeba taky to, že rituál ztvárněný jako součást hlavního programu Znojemského historického vinobraní tak docela neodpovídá skutečnosti a že by si zasloužil významnou obměnu. Jan Lucemburský s doprovodem Znojmo nejméně osmkrát(!) navštívil, ale nikdy ne v souvislosti s vinobraním... A taky zazněl apel na nás obyvatele Znojma a Znojemska, abychom podpořili ty, kteří se výrazněji budou snažit o zvýraznění regionálního významu města Znojma od středověku po dnešek a získají významnou finanční podporu na celkovou rekonstrukci znojemského hradu včetně moderních expozic. Příkladem nám může být ne tak vzdálené město Třebíč. To v tichosti opravilo třebíčský zámek za skoro miliardu korun, bez dotací z EU!
A zapomněl jsem dodat, že sál v Domě umění byl opět beznadějně zcela zaplněný.
(lan)
Žádné komentáře:
Okomentovat