Rakousko-uherská monarchie patřila k zemím, které válku vyvolaly, a v jejím závěru patřila tudíž k těm zemím, které za to tvrdě pykaly. Politickým důsledkem byl rozpad Rakouska-Uherska na řadu drobnějších států (říkalo se jim nástupnické státy), které se na poválečných mírových konferencích teprve konstituovaly do nových hranic. O vytváření jihomoravské hranice s Rakouskem píšu v jiném miniseriálu.
Nová republika však vznikla a v průběhu 20. let si boj za svobodu začala připomínat odhalováním pomníků padlých a nezvěstných vojáků, kteří zůstali na bojištích I.světové války. Vojáci pocházející z historických území Čech, Moravy a Slezska bojovali hlavně na ruské frontě, dále pak na francouzské a taky italské. Na pomnících padlých bývali uvedeni jmenovitě.
V Božicích i v Českých Křídlovicích byly takové pomníky odhaleny též.
Dnes se budeme věnovat pomníku padlých v Českých Křídlovicích. Tento pomník totiž stojí na svém místě do dnešních dnů a v neděli 28. října 2018 si zde připomeneme 100. výročí vyhlášení samostatného československého státu. V původní podobě byl pomník padlých odhalen před 95 lety - 3.7.1923 - významnou božickou osobností prelátem Maxem Mayerem. 28.10.2018 zde bude mít hlavní projev starosta obce Karel Hala.
(lan)
A takto zde probíhaly oslavy Dne vítězství (osvobození) v roce 1966:
Žádné komentáře:
Okomentovat