Jiří Kacetl vzal svůj průřez dějinami Podyjí pěkně od podlahy a tak nám připomněl třeba už zapomenuté anebo záměrně opomíjené dávné dějiny. Často se však jedná o dějiny, o kterých pořádně nic nevíme. A umění dát události do vzájemných vztahů a posloupnosti je nepominutelné. Myslím, že to se na malé ploše prezentace a přednášky velice podařilo.
Na youtube se píše: Rakouská (Východní) marka, později vévodství, byla od poloviny 11. století, kdy se její hranice vůči Moravě posunula od Dunaje k řece Dyji, výraznou konstantou zahraniční politiky českých a moravských knížat z rodu Přemyslovců. Ti na Moravě vedle svých rezidencí v biskupské metropoli Olomouci a v Brně budují krátce před rokem 1100 "přepevný" pohraniční hrad ve Znojmě, aby mohli konkurovat rostoucí moci a ambicím rakouských markrabat z rodu Babenberků... Přednáška znojemského muzejního historika Jiřího Kacetla je doprovázena řadou zajímavých snímků a přehledných mapek.
Využívám prezentace Jiřího Kacetla, ale komentáře píšu vlastní, takže případné nepřesnosti padají na mou hlavu.
Nejstarší osídlení a moravsko-rakouská hranice na Dunaji
Možná jste si všimli, že řada míst na sever od Dunaje má i krásná česká (slovanská) jména. Názvy hradů či pevností jako Rakous, Jeruš, Drozdovice, Trnava, Chýje, to jsou jen namátkou místa v Dolních Rakousích. Naopak Hradiště sv.Hipolyta, Frejštejn či Šenkenberk jsou místa na historickém území Moravy, ba přímo na Znojemsku.
1. Podyjí před příchodem Slovanů:
2. Češi, Moravané, Bavoři a Avaři
Všichni jistě známe nájezdy divokých Avarů. Část jejich severozápadní hranice byla až někde za Znojmem. Oblast Božic mohla klidně brázdit kopyta avarských malých koňů.
3. Doba vlády císaře Karla Velikého a jeho následníků a oblast Podyjí:
Velkou Moravu vyvrátily nájezdy Maďarů na počátku 10. století:
5. Východofranskému (německému) králi Otovi I. pomohla Maďary porazit v bitvě na řece Lechu roku 955 i vojska českého knížete Boleslava I. Ukrutného (bratr knížete sv. Václava). Znojmo leželo nadále ve vnitrozemí Moravy. Nárazníkovou pevností byla hradiště Raabs a.d.Th., Děvín a Bratislava. Opevněné velkomoravské Hradiště u Znojma (pozdější Peltnperk) bylo Maďary vypálené, spíš popleněné v polovině 10. století, ale ve své funkci po obnově pokračovalo dál. Mělo významnou strategickou polohu, což dodávalo budoucí úloze města Znojma na důležitosti.
6. Nástupem Babenberků ve Východní marce (Ostarichi) se jižní hranice Moravy začala posunovat dále na sever od Dunaje až se nakonec zastavila na řece Dyji.
Žádné komentáře:
Okomentovat