Jaké jsou osudy jihomoravských obcí, které zanikly v období mezi koncem druhé světové války a Sametovou revolucí, mapují nyní brněnští vědci. Do dvou let by měl vzniknout nový web, na kterém si lidé zjištěné informace přečtou. Vědci pod vedením geografů a krajinných ekologů z Mendelovy univerzity v Brně mapují zaniklé vesnice. A hledají pamětníky, jakým je např. Marian Kvarda z Božic.
Dnešní vydání Událostí v regionech bylo věnováno dvěma takovým obcím. Jednu zatopili koncem 70. let, když budovali Novomlýnské nádrže (zůstal dodnes pouze kostel sv. Linharta), druhou vystěhovali a srovnali se zemí, protože stála blízko hraniční čáry (zůstala jenom kaple, která se nyní opravuje, a bývalá celnice).
Nyní odborníci z Mendelovy univerzity mapují tato zaniklá sídla a snaží se o jejich zanesení do paměti krajiny. U nás jim v tom pomáhají nadšenci z Klubu vojenské historie (KVH) Litobratřice a takoví pamětníci a soukromí badatelé a zájemci o historii, jakým je božický Marian Kvarda.
A jen tak na okraj. Určitě si řada z vás pamatuje dopisovatele Božického zpravodaje z 80. a počátku 90. let pana Jana Mravce (pohyboval se na vozíku a byl obyvatelem božického Domova). Ten pocházel z osady Ječmeniště (původně Gerstenfeld). Vesničky malé, ale moderní a krásné, protože vznikla v době tereziánských a josefínských reforem koncem 18. století. V roce 1952 do obce najela vojenská technika a zbytečné dílo zkázy bylo dokonáno ...
Mušov před jeho definitivní zkázou jsem zažil na vlastní oči, protože jsem se tam v roce 1979 podílel na archeologickém záchranném výzkumu. A to už byla část vesnice opuštěná a zbouraná. Hospoda kousek od kostela však v té době ještě fungovala a bylo to jediné místo, kam jsme po práci zašli....
(lan)
Podobných pamětníků je už málo. „Marian Kvarda pracoval od začátku šedesátých let u stavební firmy Ingstav s těžkými stavebními stroji. Jiná státní firma tehdy podobnou techniku neměla. Přihlásil se nám na základě tiskové zprávy o projektu, která pronikla do médií,“ uvedl mluvčí univerzity Filip Vrána.
OdpovědětVymazat