středa 22. srpna 2018

Média: Sucho ohrožuje naše farmáře

Středeční Mladá fronta Dnes se mj. věnuje důsledkům sucha pro naše chovatele dobytka. Píše: "Už druhý rok po sobě se farma Klíč v Božicích na Znojemsku potýká se suchem a nedostatkem krmení.


Za chvíli nebude kde brát. Na siláž sklízíme i kukuřici určenou na zrno. Druhé seče vojtěšky se nepodařilo sklidit vůbec. Musíme kupovat krmiva, která jsou už tak kvůli suchu dražší, popisuje realitu farmář Marek Klíč. A zdaleka není sám, kdo podobné problémy na jižní Moravě řeší.
Někteří z nouze převážejí balíky sena z jižních Čech, aby nemuseli ponižovat stavy. Běžně za něj platí 300 korun, teď se však šplhá k astronomické částce 2.000, - Kč za balík. Nejhůř jsou na tom paradoxně ti, kteří  mají jen trvalé travní porosty. Farmáři s ornou půdou si totiž dokážou vypomoct rostlinnou výrobou, kukuřicí a obilím pro potravinářské účely, které zkrátka zkrmí.
Zatím se všechny farmy ze všech sil brání porážkám skotu. Stavy zatím nechce snižovat ani božická farma. Vedlo by to jen k dovozu dražších potravin ze zahraničí, kam se paradoxně většina zvířat vyváží, říká Klíč."
A to se nemluví o dalším problému, kterým je voda. Nejvíc jí vypije dojnice, až 180 litrů denně, dospělý dobytek okolo 40 litrů a prase 25 litrů. K tomu je třeba ještě přičíst další litry pro mytí a udržování hygieny v kotcích a výbězích.

             (lan)


9 komentářů:

 1. Zdravím, zajímavé je, že část úrody kukuřice směřovala do bioplynky na Karlově. Myslím, že v případě sucha, jako letos, by měla jít veškerá kukuřice na krmení a ne na výrobu elektřiny, které je v létě dost i bez biolynky.

  OdpovědětVymazat
 2. A odkud víte, že Karlovská bioplynka něco vyrábí? Vy něco cítíte, když jedete kolem???

  OdpovědětVymazat
 3. Dnes jde cítit teda pořádně, smrad celé odpoledne. Kdoví co zase spalují :-(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bohužel, to je kejda z polí!!! Kdopak asi vyvážel???

   Vymazat
  2. Asi máte pravdu, čekají déšť, tak zamořili okolí Božic. Je to strašný.

   Vymazat
 4. Proboha kdo toto dopusti v takovým vedru.. Dýchat se nedá a ještě takovou smradlavou kejdu čuchat vždyť to je na pobli.. Tady nemá někdo rozum. Opravdu hnus nad hnus..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ������Nemám slov...Bydlíte ve vesnici tak se není čemu divit... Jestli vám to tak vadí tak se odstěhujte do města tam takové problémy určitě mít nebudete��

   Vymazat
 5. Zdá se mi to? Nečtu nezvykle moc obhajob bioplynky?
  Bydlím na vsi. Vím to. Běžné vesnické pachy, spojené s produkcí rostlinnou i živočišnou mi nejsou cizí, ani vyloženě nepříjemné.
  Ale produkce bioplynu touto zastaralou a celé okolí obtěžující metodou nemá s běžnými pachy vesnice opravdu nic společného. ZdenálB

  OdpovědětVymazat