pátek 22. ledna 2016

Pořadatelé plesů to nemají jednoduché

Plesy dnes zůstávají jedinými zábavami, kde se prodává tombola. Dříve jeden z důvodů, proč někteří lidé na ples šli. Těšili se na zvěřinu, barevnou televizi, CD přehrávač, horské kolo, mikrovlnku, pytle pšenice, poukazy do termálních lázni s BDS, fůru hnoje či jinou kvalitní výhru. Však si určitě vzpomenete na takové ceny i občany, kteří měli to herní štěstíčko a pravidelně některou z kvalitních cen získali. Takový ples chystali minulý víkend nejen v Božicích, Hrádku, Hevlíně nebo Práčích, ale taky v Litobratřicích.


Litobratřické berušky ho připravovali v místním kulturním domě na sobotu 16.1.2016. Dokonce tam jako novinku po půlnoci plánovali vyhlásit královnu a krále plesu! A taky připravovali zajímavou a lákavou tombolu. Zcela neplánovaně se však ještě před zahájením plesu stal neslavným nekorunovaným králem plesu a poživatelem tekuté části tomboly třiapadesátiletý muž. Jeho příběh dnes  pustilo do světa znojemské policejní ředitelství.

Tak si jej přečtěte:
 Během jednoho odpoledne jsme přijali dvě oznámení o vloupání do kulturního domu v obci Litobratřice

První telefonát na linku 158 byl ve dvě hodiny. Po příjezdu na místo jsme zjistili, že se v budově nachází třiapadesátiletý spící muž. Dovnitř se dostal po rozbití okna a dveří. Terčem jeho zájmu se staly věci, které byly určené do tomboly. Část si nanosil k místu vniknutí a část ihned zkonzumoval. Vypil zřejmě dvě láhve různých destilátů a usnul. Byl silně podnapilý a neschopný pohybu i dechové zkoušky. Se souhlasem státního zástupce jsme zadrženého muže převezli do protialkoholní záchytné stanice v Brně. Tam o půl čtvrté nadýchal 1,4 promile alkoholu. Dle sdělení lékaře se jednalo o velmi nízkou hodnotu na umístění v jejich zařízení. Muž tedy putoval zpět do svého bydliště, kde jsme ho po sedmnácté hodině propustili.

O půl sedmé opět telefonovali z obce Litobratřice, že došlo k dalšímu neoprávněnému vniknutí stejným mužem do kulturního domu. To se však v budově nacházela obsluha baru, takže neměl příležitost nic odnést ani vypít. Muž z našeho regionu nadýchal po devatenácté hodině 3,3 promile alkoholu. Do druhého dne střízlivěl v policejní cele. Nyní je podezřelý z trestného činu krádeže spáchané vloupáním. Poškozením zařízení a odcizením věcí způsobil škodu asi tři tisíce korun. 

Jedná se o muže, který byl  za obdobný čin již odsouzen. Okresní soud Znojmo mu loni v březnu uložil trest odnětí svobody na deset měsíců s podmíněným odkladem na dva roky. Uvedený případ se odehrál během posledního víkendu. Přistižený muž bude čelit dalšímu trestnímu stíhání.   

Otázka na závěr pro pamětníky: Jak vzpomínáte na dřívější plesy? Už to, že člověk musel ve společnském oblečení, byla událost? A vyhráli jste někdy hlavní výhru? A vzpomínáte na zážitky, když jste se k ránu z plesů vraceli? Počasí jak dneska: mrzlo až praštělo! A na jaké plesy vzpomínáte? Kdo je pořádal? A kolik jich v Božicích bývalo  ve starém kulturáku?


              (lan)

Žádné komentáře:

Okomentovat